Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 22 lutego 2015

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (22.02.2015r.)OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
(22.02.2015r.)
1.     Dziś – pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Ma ona charakter chrzcielny, pokutny i pasyjny. Przez pokutę, uczestnictwo w Eucharystii, nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach przygotowujemy się do odnowienia obietnic chrztu świętego w Wigilię Paschalną. Charakter pasyjny tego okresu uwypuklają ostatnie dwa tygodnie Wielkiego Postu oraz nabożeństwa drogi krzyżowej i gorzkich żali, odprawiane od początku tego okresu.
2.     Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Białostockiej zaprasza środowisko oświatowe na rekolekcje wielkopostne, które odbędą się w dniach 24 – 26 lutego 2015 r. o godz. 19.00 w parafii św. Wojciecha w Białymstoku. Rekolekcje pt. "Kierujcie się Słowem Życia" poprowadzi ks. dr Zbigniew Skuza – biblista, prorektor WSD w Łomży. W programie: Msza św. z homilią oraz konferencja duchowa.
3.     Za tydzień, w drugą niedzielę Wielkiego Postu przypada Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy. Tego dnia będziemy zbierać do puszek ofiary na ogólnopolski Fundusz Misyjny.
4.     Zgodnie z obowiązujący prawem polscy podatnicy mogą przekazać 1% swojego podatku dochodowego za rok 2014 na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Na terenie Archidiecezji Białostockiej , kościelną organizacją pożytku publicznego jest CARITAS POTRZEBUJĄCYM wspierająca działalność statutową Caritas Archidicezji Białostockiej. Zwracam się do państwa z prośbą o ofiarność, która kosztuje tak niewiele. Proszę o przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz CARITAS POTRZEBUJĄCYM, a otrzymane środki przeznaczymy na dożywianie ubogich, leczenie chorych, uzależnionych i niepełnosprawnych, pomoc samotnym matkom i rodzinom wielodzietnym, wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży, opiekę nad bezdomnymi kobietami i mężczyznami. Informacja o numerze KRS CARITAS POTRZEBUJĄCYM znajduje się na naszej stronie internetowej www.bialystok.caritas.pl i na obrazkach Caritas. Bez tej corocznej ofiary serc nie bylibyśmy w stanie dopomóc tak dużej liczbie potrzebujących. Za okazaną pomoc składam serdecznie BÓG ZAPŁAĆ.
5.     Dwoma spotkaniami lutowymi rozpoczynamy nowy cykl wykładów o Liturgii w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału oraz informowania parafian o tych spotkaniach. Któż z nas - wiernych, uczęszczających na niedzielne msze święte nie potrzebuje pogłębienia wiedzy na temat tego co tak naprawdę się tam odbywa ! Cykl został zaplanowany na 10 spotkań do grudnia 2015. Już w kolejną sobotę (21.02) przyjeżdża do nas z Poznania o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika W Drodze i wprowadzi nas w cały cykl podejmując temat: Co to jest liturgia? W koleją sobotę (28.02o. Jacek Szymczak OP z klasztoru przy ul. Freta w Warszawie przyjedzie z tematem: Czas liturgiczny. Omówienie roku kościelnego i znaczenia poszczególnych okresów i świąt dla ukazania Chrystusa.kolejne spotkania w 2015 r:
3) marzec 21 – o. Michał Golubiewski OP
Uobecnienie i pamiątka ofiary Chrystusa.
4) kwiecień 18 – o. Łukasz Kubiak OP
Sakramenty: tajemnice życia Chrystusa dostępne dla nas
5) maj 30 – o. Michał Pac OP
Praktyczny przewodnik dla uczestników mszy świętej. Co oznaczają poszczególne gesty, słowa, znaki składające się na celebrację mszy świętej. 
6) czerwiec 20 – o. Stanisław Nowak OP
Duchowość liturgiczna. Jak duch liturgii kształtuje codzienność?
Lipiec – sierpień ( wakacje)
7)wrzesień 5 – o. Dariusz Kantypowicz OP
Liturgia Godzin. Uświęcenie czasu, uwielbienie Boga, poddanie się duchowi pobożności. 
8) październik – o. Błażej Matusiak OP
Sztuka i muzyka w liturgii. Rola muzyki i śpiewu
9) listopad 14 – o. Dominik Jurczak OP
Architektura i liturgia
10) grudzień– o. Paweł Krupa
Wcielenie i posłuszeństwo Syna Bożego pełnią kultu Ojca
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału oraz poinformowania o tych spotkaniach wiernych. Poniżej stałe informacje dotyczące spotkań.
Wszystkiego dobrego,
Piotr Sołowiej
Spotkania odbywają się w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku 
Plan spotkań:
10:00 - 10:45 - pierwsza część wykładu,
10:45 - 11:00 - przerwa na kawę i herbatę,
11:00 - 11:45 - dyskusja / druga część wykładu,
11:45 - 12:00 - przerwa,
12:00 - 13:00 - Msza święta.
Dodatkowe informacje:
www.szkolawiary.dominikanie.pl/Bialystok (archiwum, strona aktualna w opracowaniu)
Kontakt:
Michał Citko – 698 926 884, Wojciech Łukaszewicz – 602 650 879, 
Sebastian Rynkiewicz – 501 432 426, Piotr Sołowiej - 506 633 544.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz